Prof. Dr. MUSTAFA BAK Sorularınızı Cevaplıyor.

Soru
ali taşkıran
27.06.2018
hocam sindigraf filmi şubat ayında çekildi ..zaman açısından yeterli mi yoksa tekrar tekrar çekilmelimi saygılar
Cevap
Prof. Dr. Mustafa BAK / Cevap için Tıklayınız.

Sorunuzu anlamadım. Daha önce konuşmuşsak önceki bilgileride yazmanızı rica ederim.

Soru
ali taşkıran
22.06.2018

kütahya tavşanlıdan yazıyorum ...muayene ücretiniz ne kadar..gerekli hangin evrak ve dökümanları getirmeliyiz ..saygılar

Prof. Dr. Mustafa BAK / Cevap için Tıklayınız.

Elinizdeki tüm tetkiklerle, ne sonuçlarınız varsa hepsini getirin.

Bu sitede ücret konuşmuyorum.

Ücret hakkında bilgiyi 0232 4649236 nolu telefondan asistanımdan öğrenin.

Geçmiş olsun.

Soru
özlem bayer
20.06.2018
Erkek yeğenime genetik nefronafinitiz teşhisi kondu.8 yaşındaki oğlumu kontrol amaçlı çocuk doktoruna götürdüm Ultrason sonuçları ve kan idrar sonuçları normal biraz demir eksikliği var dendi. Kreatinin: 0,81 Üre: 21,7 çıktı. Ferritin L:26,1 çıktı. Kreatinin üst değeri çocuklarda 0,7 imiş. Bir sorun teşkil eder mi?
Cevap
Prof. Dr. Mustafa BAK / Cevap için Tıklayınız.

Ultrosonunuz normal olduğu için sorun yok.

6 ay sonra kreatinin kontrolü yaptırın.

Geçmiş olsun.

Soru
fatma çulfa
19.06.2018
merhaba hocam; hamilelik dönemimde bebeğimin sag böbreği sol böbrekten büyük olduğu tespit edilmişti. doğum sonrası sol böbreginde 4 mm ekojenite olduğu tespit edildi.sonra cekilen ultrasanlarda bunun kaybolduğunu belirtildi . 4 aylıkken yine aynı şekildi 3 mm ekojenite tespit edildi.idrar sonuçlarında enfeksiyon görülmedi. şimdi 6 aylık her iki böbrekte 3 mm ekojenite olarak tespit edildi. sag böbrek boyutu 60x25 sol böbrek 64x31 mm boyutundadır.
Prof. Dr. Mustafa BAK / Cevap için Tıklayınız.

Sayın Fatma Hanım,

Her iki böbrekte "3 mm ekojenite" şeklinde bir kavram yok. Ya yanlış yazıyorsunuz, ya da yanlış anlatılmış.

Çocuk Nefrolojisine baş vurmanız uygun olur.

Geçmiş olsun.

Soru
Memhet İNCE
30.05.2018

1 yaşındaki erkek bebeğimiz için Sol böbrekte genişleme olduğu için doğumdan sonra Çocuk Nefroloji takibindeyiz. Son Yaptığımız Üriner Sistem US Sonuçlarımızı aşağıda belirttim. Korkulacak bir şey var mı? Genişleme devam etmekte midir? ÜRİNER SİSTEM US Sağ böbrek normal lokalizasyonda ve 67mm boyutta olup, korteks ekosu, parankim kalınlığı (12mm), parankim-sinüs oranı tabiidir. Sağ böbrekte kalkül,kaliektazi, solid veya kistik yapıda kitle izlenmedi. Pelvis AP Çapı Normal Olarak izlendi. Sol böbrek normal lokalizasyonda ve 69mm boyutta olupi korteks ekosu, parankim kalınlığı (14mm), parankim-sinüs oranı tabiidir. Sol böbrekte kalkül,kaliektazi, solid veya kistik yapıda kitle izlenmedi. Pelvis AP Çapı Normal Olarak izlendi. Mesane Kontumları Muntazamdır. İçerisinde yer kaplayan Lezyon Görülmedi.

Cevap
Prof. Dr. Mustafa BAK / Cevap için Tıklayınız.

Pelvis AP çapları normal olduğu için sorun yok. Problem yok. Takibe devam.

Geçmiş olsun.

Soru
ABDULLAH POÇAN
30.05.2018
Merhaba hocam, 5 aylık erkek bebeğimizi, idrarda azalma şikayeti ile nefroloji uzmanına götürdük. Ultrason sonucu at nalı böbrek teşhisi kondu. Kan, tam idrar ve idrar kültür tahlilleri temiz çıktı, ultrason sonucunda da böbreklerin normal görünümde olduğu yazıyordu. Ancak doktorumuz emin olmak için bir de sintigrafi istedi. Bizim bu çekimle ilgili radyoaktif madde kullanımından dolayı endişemiz var. Bu durumda sintigrafi elzem midir?
Prof. Dr. Mustafa BAK / Cevap için Tıklayınız.

At nalı böbrekte DMSA sintigrafisi çekilmesi uygundur. Sintigrafi çekilsin.

Geçm,ş olsun.

Soru
Oğuz Yanık
28.05.2018
Merhaba hocam 1 aylık erkek bebeğimizin anne karnındayken hafif hidronefroz vardı doğumdan bir ay sonra usg yaptirdigimizda batin gazlidir sol böbrek grade 2_3 hidronefroz paramkim 4mm üreter normal olup takip edilemedi (ppj darlık). Hocam bu sorun neden kaynakli olabilir ameliyat gerekir mi gerkeliyse aciliyeti nedir?
Cevap
Prof. Dr. Mustafa BAK / Cevap için Tıklayınız.

Çocuğunuzun problemi önemli. Çocuk nefroloji takibini bırakmayın. Cerrahi gerekebilir. 

Tetkikler tamamlanınca karar verilir.

Geçmiş olsun.

Soru
Fatma mandacı
24.05.2018
Merhaba kımın 8 yaşına girdi geceleri hep kaçırıyordu zaten ama son bir haftadır gündüzkeride okulda oynarken kaçırıyor artık hiç bir yere gitmedim bunun için ailede de var dı diye ama bir çöxümü varmı bu bir rahatzırlıkmı yoksa hırsimi diye merak ediyorum
Prof. Dr. Mustafa BAK / Cevap için Tıklayınız.

Çocuğunuzun problemlerinin çözümü var. Çocuk Nefrolojisine başvurmanız uygun olur. Geçmiş olsun.

Soru
Yusuf ÜNAL
12.04.2018
Eşim 5,5 aylık hamile dün 3 boyutlu ultrasona girdiğinde doktor eşime fetüs sol böbrek pelvis AP çapında 5 mm , sağ böbrek pelvis AP çapında 6 mm genişlemeye neden olan hafif ektazi izlenmektedir demiş bu bebek için doğum sonrası sorun olurmu yada sonra kendiğiniden düzelirmi dünden beri eşimle ben çok perişan haldeyiz . cevaplarsanız sevinirim.
Cevap
Prof. Dr. Mustafa BAK / Cevap için Tıklayınız.

Doğum sonrası 3-7 günlük iken bebeğiniz, çocuk nefrolojisine başvurunuz. Uygun yerde çekilecek ultroson ile bebeğinizin değerlendirilmesi gerekir. İhmal etmeyin.

Geçmiş olsun.

Soru
GÜLSEREN
03.04.2018
MERHABA BENMİ KIZIM 7 YAŞINDA SÜREKLİ İDRAR YOLU ENFEKSİYONU OLUYOR VE KİLODUNA KAÇIRDĞI ZAMAN AŞIRI ŞEKİLDE KORKUYOR 2 GECDİR GECELERİ ALTINA BAYA BİR KAÇIRIYOR VE GENELDE OKUL TUVALETİNE GİTMEDĞİ İÇİN EVE GELİNCEYE KADAR SÜREKLİ ATINA YAPMAYA BAŞLADI.OKADAR ERKEN BIRAKTIK BİZ TUVALLET ALIŞKANI GECE BİLE YAPMADIBİR BUÇUK YAŞINDAYDI. BENM NEYAPMAM GEREKİYOR İYİ ÇALIŞMALAR
Prof. Dr. Mustafa BAK / Cevap için Tıklayınız.

Çocuğunuzda tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu var. Bu nedenle çocuk nefrolojisi sizi görmeli. bazı tetkikler istenmeli. 

Çocuğun muayenesi ve dış genital bölge muayenesi gerekiyor. Çocuk nefrolojisine başvurmaız uygun olur. Geçmiş olsun.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Son (13)
Site içeriğinde bulunan yazı ve makaleler bilgi sağlamak içindir.
Hekim hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez